Jak vypadá zdravé přibírání v těhotenství?

Napsal Dieta.bloger.cz (») 30. 11. 2014 v kategorii Zdravý životní styl, přečteno: 1556×

Lze si při těhotenství udržet pěknou postavu? A o kolik kilogramů je vhodné přibrat? Kolem těhotenství a o samotném přibírání je mnoho otázek. Jde o náročné období, kdy tělo matky potřebuje kvalitní stravu plnou živin, ale přitom bojujeme s bouřlivými hormony, neuvěřitelnými chutěmi a zvláštním režimem našeho těla. Jak to vše zvládnout?

Nenechte se tak snadno zlákat

V těhotenství se setkáte s obdobími, kdy byste nejraděj snědli 5 tabulek čokolády, zajedli to pytlíkem brambůrek a zapili kakaem. Ale také se stane, že nebudete mít chuť na nic a najednou budete mít obrovskou potřebu sníst nějaké konkrétní jídlo. Jsou to různé kombinace chutí, kdy často dochází ke konfrontaci sladkého jídla a mastného slaného. Nenechte se ale tak snadno zlákat a vymlouvat se na to, že je to holt těhotenství a že to k tomu patří. Není to pravda.

Základem vaší myšlenky musí být starost o své tělo a vaše dítě. Pytlík brambůrek bude mít na jeho vývoj opravdu minimální pozitivní vliv a vám akorát přitíží. Strava při těhotenství musí být pestřejší než kdy jindy. Stačí se držet snadného pravidla. Čím více je potravina průmyslově zpracována a upravena oproti původní formě, tím horší je její konzumace. Tedy logicky z toho vyplývá, že nejlepší budou potraviny syrové nebo jen minimálně upravené.

Nechte si poradit s jídelníčkem

Jestli se necítíte jako profesionál v oblasti výživy a nejste si úplně jistý, jak se na toto období připravit, doporučuje se konzultace s profesionálním výživovým poradcem. Ten má představu o tom, co tělo potřebuje a hlavně v jakém období a pomůže vám sestavit vhodný jídelníček. Nejčastěji jde o zapojení jídel, na která zapomínáme a přitom ani nejsou nijak drahá. Přidávají se do stravy ryby, oříšky a semínka, vnitřnosti, kvalitní cukry, bílkoviny například z kvalitních sýrů, ale i zeleninové šťávy nebo sušené ovoce.

Pokud si totiž stravu dobře uspořádáme, dokážeme velmi dobře bojovat s návaly nepřirozených chutí a minimalizujeme nevhodný přírůstek váhy. Je totiž rozdíl přibrat 15 kilogramů, které jsou brány jako určitá hraniční mez pro normální ženu a 30 kilogramů, což hraničí s nebezpečnou těhotenskou nadváhou.

Dodržujte pravidelný režim

Nikdy nebylo důležitější dodržovat pravidelný režim, jako v těhotenství. Vaše tělo se vyhne různým výkyvům a budete snáz ovládat i své chutě. Je dobré si v rámci možností naplánovat denní režim. Nezapomínejte na snídani a dostatek tekutin již od ranních hodin. V průběhu dopoledne je vhodná kvalitní svačina a opět se připomíná o slovo voda nebo jiný nápoj. Oběd by měl být vydatný a po něm následuje zase svačina, kde ale minimalizujeme příjem cukrů. Nezapomínáme ani na večeři a v případě delšího dne a hladu i na večeři druhou, kde se vyskytují nejčastěji saláty nebo zelenina obecně.

Do denního režimu ale spadá i pohyb. S postupem těhotenství pohyb nemusíme minimalizovat, ale pouze jej upravujeme. Je jasné, že pohybem nezachráníme naši postavu o přibývání na váze, ale to není účel. Vyvarujeme se nadbytečným kilogramům, které nejsou pro těhotenství nutné a hlavně posílíme svaly a své tělo, pro které je těhotenství náročným obdobím.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Jana z IP 2a00:1028:83ca:*** | 31.3.2015 15:02
Tak to přesně nevím, to pozná asi jen doktor. Já přibrala dost, ale zase jsem byla hubená. Těhotenská móda na mě doslova visela, než jsem objevila Galatrade www.galatrade.cz/


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a nula