Hledáte moderní cvičení, kde se lze snadno zaměřit na jakoukoliv část těla? A znáte cvičení s gumou? Posilovací guma byla původně vyvinuta za účelem rehabilitace. Pomáhala při léčení konkrétních problémů se svaly nebo namoženými částmi těla. Ale poslední dobou je to oblíbený posilovací nástroj.
Od rehabilitace k cvičení
Posilování nejen zvyšuje účinnost našich svalů a podílí se na větších výkonech, ale jde i o úspěšnou rehabilitaci a procvičování namožených nebo poškozených částí těla. Právě za tímto účelem byla posilovací guma navržena. Cvičení s gumou lze kombinovat, je možné se zaměřit na konkrétní oblasti našeho těla a díky velké variabilitě cvičebních gum je pak možné prokládat různé cviky a aktivity.
Široké spektrum možností samozřejmě oslovilo širokou veřejnost. Díky velké variabilitě a možnostem cvičební gumy se stala skvělým prostředkem k pravidelným cvičením. Další její výhodou je nízká cena a dlouhá životnost.
K čemu všemu ji lze použít?
Největšího úspěchu dosáhla jistě při posilování prsních svalů. Nahrazuje různé drahé cvičební stroje a posilovat mohou a absolutní amatéři doma. Samotná guma je totiž vhodný pomocník při různých druzích cviků především ve formě natahování a roztahování s upaženými a pokrčenými končetinami. Její výhody a variabilita ale rozhodně nekončí pouze v několika druzích cvičení.
Samotná guma se totiž používá i jako pomocník při cvičení a posilování zad, podporuje i svaly v oblasti dolních končetin, lze ji použít při posilování břicha, slouží ale i k protahování a zahřívání. Zajímavostí je pak zapojen posilovací gumy do aerobních cvičení. Velmi výhodná kombinace cviků, kdy zároveň spalujeme nadbytečné kilogramy díky aerobnímu cvičení, ale neopomíjíme ani naše svaly, které jsou díky posilovací gumě posilovány.
Jak vybrat správnou cvičební pomůcku?
Na internetu najdeme řadu rad, kde lze při cvičení používat například zavařovací gumu, existují i návody na vytvoření vlastní cvičící gumy či další náhražky v různých podobách. Posilovací guma ale není nijak finančně náročnou položkou a kvalitní pomůcka se může rovnat maximálně měsíční permanentce v drahém fitness.
Správná posilovací guma by měla mít dostatečnou délku, aby bylo možné využití při různé délce gumy a mohli jsme si tak pomůcku upravovat, obtáčet kolem rukou či nohou a byla zajištěna vysoká variabilita. Měla by být ale i pevná a pružná, neměla by jevit známky poškození, popraskání nebo jiné narušení. Taková guma by pak mohla prasknout a v nejhorším případě by nám mohla způsobit úraz. Gumu neskladujme při vysokých teplotách, nenechávejme na sluníčku a občas se vyplatí ji promazat, například vazelínou (malé množství).